Wiki Offroad

Offroad.

Väčšina ľudí si pod týmto pojmom predstaví (a celkom logicky) nejaké strašne veľké auto, so zubatými kolesami, navijakom a divnou rúrou trčiacou niekde na úrovni strechy.

Offroad

Áno. Slovo offroad má viacero významov a (zrejme) ten najlogickejší je "mimo cesty" (off-road). A keďže nie každé sériové auto je schopné zvĺádnuť nástrahy terénu, začal sa tento výraz používať pre autá so zvýšenou priechodnosťou terénom.

Ďalšími typickými znakmi sú: pohon všetkých 4 kolies , rámová konštrukcia, redukčná (prídavná) prevodovka, uzávierka (jedna alebo viac) diferenciálu.

Po montáži príslušenstva sa na aute môžu objaviť veci ako: naviják (vpredu alebo aj vzadu, zväčša elektrický), snorchel, M/T pneumatiky, pevnostný náraznik, ochrana podvozku, strešný nosič, CB anténa, pevnostné náślapy, gumové rozšírenia blatníkov, hilift, prípadne manuálne voľnobežné náboje.

Interiér auta môže ostať sériový (s výnimkou ovládania príslušenstva, t.j. CB rádio, resp diaľkové ovládanie k navijaku), eventuálne sa zmeni na nepoznanie.

Športové sedačky, stropné konzoly, či spací priestor pre posádku (spolu s úložným priestorom) sú ale už výsledkom rozhodnutia majiteľa, kedy sa bežný offroad mení na expedičný offroad.

Či budeme hovoriť o bežnom alebo expedičnom offroade, spoločným menovateľom výbavy kufra auta bude vždy vyprosťovacia technika. Gurtne a šekly sú priamo nevyhnutné pre opustenie spevnenej cesty. Ak auto vybavíte ešte inou výbavou (lopatka, sekera) je to pre Vás len plus.

Špecifickým prípadom ako dostať z auta maximum bude zmena prevodu diferenciálu či zvýšenie výkonu motora.

Ako si vybrať offroad ?

Úplne iné požiadavky bude mať poľovník a iné človek jazdiaci trial.

Niekto bude tvrdošijne trvať na dieslovom motore, inému učaruje 4-litrový benzín :-)))

Preferujete rozumný kompromis medzi cestovaním po asfaltových cestách a príležitostne terén s prednou nápravou nezávislou (IFS) a zadnou tuhou, alebo ste ortodoxný offrouďák a na aute musia byť obe nápravy tuhé ?

Je alebo nie je potrebná funkcia medzinápravového differenciálu, t.j. vystačíte si s klasickou štvorkolkou ?